Search

Bugünün Saraylısı Konu Ana Fikir Karakterler Yorumlar Kısa Özet

2 Ocak 2014 Perşembe

Bugünün Saraylısı - Refik Halit Karay

ÖNEMLİ NOT: BU ÖZETİN SONUNDA EVLENDİKLERİ YAZSA DA KİTAPTA GERÇEKLEŞMEMEKTEDİR, AMA BAŞKA BASIM KİTAPTA OLABİLİR!

Kitabın Adı: BUGÜNÜN SARAYLISI

Kitabın Yazarı: REFİK HALİT KARAY

Kitabın Konusu: 

Orta gelirli İstanbul’da yaşayan bir aileye, sonradan görme zengin bir akrabanın kızı olarak gelen bir kız ve bu ailenin yargı değerlerini nasıl alt üst edişi konu ediliyor. Kızın aileye gelir olarak sağladığı katkılar, kaprisleri ve güzel olmasından dolayı birçok talip çıkması aile içinde nasıl etkiler yaptığı anlatılıyor.

Kitabın Özeti:

Postacının bile pek seyrek uğradığı evlerine postacı bir gün bıraktığı mektup evde şaşkınlık uyandırır. Mektupta Ata Efendi’nin teyze oğlu Yaşar, kızını İstanbul’a yollayacağı yazmaktadır. Ayrıca yanında üç yüz lira göndermektedir. Böyle bir şeyi istemeyen Ata Efendi evde oluşabilecek problemlerden kaygılanmaktadır. Ama zengin olan teyze oğlunun göndereceği para hiçte göz ardı edilecek bir miktar değildir. Ayrıca kız güzel ise evde bulunan huzurun kaçabileceğini düşünmektedir.
Ama kız emrivaki bir şekilde gönderilir. Ve evde tahmin edilenden çok farklı bir kız çıkar karşılarına. Oldukça güzel olan kız evdekilerde dahil olmak üzere bir çok kişinin ilgisini kazanır. Eve yeni bir gelir kapısı da açılmış olur. Yaşar’ın İstanbul’daki iş ortakları da kızın geçimi için para vermektedirler. Ata Efendi’de kıza tutulur bu arada. Ata Efendi çalıştığı yerde güvenilir birisidir. Bir gün patronun oğlu, Ayşen ile tanışır. Bu da iş yerinde Ata Efendi’ye bir karizma kazandırmıştır. Ata Efendi, patronu ve patronun oğlu ile daha sık bir araya gelirler ve patronun oğlu Rüştü kıza taliptir. Rüştü, Ata Efendi ile oldukça ahbap olurlar. Ata Efendi terfi eder. Rüştü bir yerde görürse Ata Efendi ve ailesini kimseye para ödetmez ve bir zengin gibi yaşamaya başlarlar. Daha sonra Elçi Sait Reşit ile ilişkisi olan Ayşen yanlış bir karar verir ve elçi ile evlenerek yurt dışına çıkarlar.
Ayşen bu ilişkiden mutlu olmaz ve Rüştü ile Ata Efendi kız geri döndürmek için uğraşırlar. Ayrıca evden kız gidince eski haline dönmüş parasızlık baş göstermiştir. Kız da geri dönmek istemektedir. Evdekiler kızı özlemişlerdir. Ayşen geri döner. Patronun oğlu Rüştü ile evlenir. Böylece herkesin istediği son ortaya çıkmış olur.

Kitabın Ana Fikri: 

Zenginlik; insanların yaşamlarını, ilişkilerini; hatta kişiliklerini değiştirebilir; fakat insanoğlunun kalbinde saklı olan sevgiyi etkilemez, değiştiremez ve onu, zenginlik dahil, seven bir kalp dışında hiçbir şey dolduramaz.

Kitap Karakterlerinin İncelenmesi:

Ata Bey: Geleneklerine düşkün bir insan olan Ata Bey ağırbaşlı ve sevgi doludur. Ayşen’in dayısıdır.
Ayşen: Lükse ve zenginliğe düşkün, kendini beğendirmekten haz duyan, çok alımlı ve son derece güzel, büyük hayalleri olan bir kızdır.
Üftade: Ata Bey’in karısı olan Üftade, kaygılı, heyecanlı, hayatında ilk kez karşılaştığı zenginlik karşısında büyülenmiş; fakat sosyeteyle ilgilenmeyen birisidir.
Feride: Ata Bey ile Üftade Hanım’ın kızı olan Feride, kendi halinde, zenginliği seven; fakat hayaller aleminde kaybolmadan gezmeyi bilen, sabırlı bir kadındır.
Atıf: Feride’nin kocası olan Atıf, kendi çapında hayalleri olan, çapkın; kadınlara düşkün birisidir.
Rüştü: Ata Bey’in patronunun oğlu olan Rüştü, kadınlara düşkün, sosyetenin içinde yaşayan ve amacına ulaşmak için her şeyi göze alabilecek bir karakterdedir.

Kitap Yorumları: 

Anlatımı sade ve yalın bir kitap. Olayların akışkanlığı okuyucuya zevk veriyor. Aile ve ahlaki ilişkiler açısından çarpıcı bir eser. Yazar okuyucuyu fazla yormadan konuyu anlatıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Translate